Najduži mečevi koji su obeležili istoriju sporta

Postoje mnogi sportovi koji zahtevaju velike napore i koji mogu da traju od nekoliko sati pa do nekoliko dana. Ovo su samo neki primeri maratonskih mečeva ili trka koji su obeležili istoriju sporta.

Biciklizam: 20 časova, 16 minuta i 26 sekundi

Ima mnogo sportova u kojima nema nikakvih pauza i koji mogu da traju jednako dugo. Biciklizam je bio ekstremni sport i pre nego što su izmišljeni sportovi s tim imenom. Primer za to je „Tour de France” na kojem se najduža etapa (Sabl d Olon – Bajon) vozila šest godina uzastopno od 1919. do 1924. Bila je duga 482 kilometara. Najbrže ju je savladao pobednik iz 1921. Luj Moti – za 18 časova, 47 minuta i 26 sekundi, a najsporiji pobednik bio je Rober Žakino iz 1923. sa 20 časova, 16 minuta i 26 sekundi. Koliko je trebalo najsporijem u toj trci ne sme ni da se pomisli. Danas je, naravno, biciklizam mnogo humaniji, pa i „Tour”, tako da je najduža etapa u poslednjih pet godina bila 2007. Imala je 236,5 kilometara i pobednik Fabio Kančelara ju je prešao za 6 časova, 36 minuta i 15 sekundi.

Boks: 7 časova i 19 minuta

To se dešavalo punih 7 časova i 19 minuta 6. aprila 1893., kada su snagu i veštinu u Nju Orleansu odmerili Endi Bouen i Džek Bark. U to vreme boks meč je mogao da se završi na samo dva načina – da jedan od boraca bude nokautiran ili da njegov sekundant baci peškir u znak predaje. Sudija nije imao pravo da prekine meč i zbog toga je delilac pravde u ovom meču za šampionsku titulu u lakoteškoj kategoriji sigurno mnogo puta požalio. Bouen i Bark su se tukli 110 trominutnih rundi i sudija je, kada ni jedan ni drugi nisu ustali sa svojih stolica kada je gong označio početak 111. runde, s olakšanjem proglasio borbu nerešenom, iako takav ishod nije bio predviđen pravilima. Bark je, utvrđeno je u bolnici, polomio svaku koščicu obeju šaka i morao da kaže zbogom „plemenitoj veštini”, a Bouen je relativno brzo ponovo izašao na ring i umro za vreme meča.

Rvanje: 11 časova i 40 minuta

U najdužem rvačkom duelu, na već pominjanim Olimpijskim igrama u Stokholmu 1912. godine, sudije su više od 20 puta produžavale za 30 minuta polufinalni meč u lakoteškoj kategoriji između Finca Alfreda Johana Asikainena (1988-1942) koji je reprezentovao Rusiju i Estonca Martina-Maksa Klajna (1884-1947) jer nije bilo pobednika. Pobedio je Klajn, ali tek pošto su sudije odlučile da ubrzaju stvar, da odustanu od uobičajenih rundi i da svakom od boraca daju šansu da za tri minuta savlada protivnika u parteru (on „četvoronoške” čeka napad protivnika). Klajn je uspeo da osam kilograma težeg Asikainena, inače svetskog prvaka, okrene na plećke i da pobedi.Meč je, prema zvaničnoj istoriji Svetske rvačke federacije (FILA) trajao 11 časova i 40 minuta – počeo je u 11 časova, a pobednik je proglašen tek u 21:51, 11 minuta po završetku borbe.Bila je to Pirova pobeda Estonca Klajna. Nije mogao da se oporavi i izađe na megdan Šveđaninu Klasu Johansonu, koji je do zlatne medalje došao bez borbe.

Tenis: 11 časova i 5 minuta

The Championships - Wimbledon 2010: Day FourNikad viđeno priredili su Džon Izner i kvalifikant Nikolas Mau u prvom kolu Vimbldona 2010. godine. Duel prvog kola počeli su u utorak, 22. juna, u 19:18, a završili ga u četvrtak, 24. juna, u 17:49 po srednjeevropskom vremenu. Na kraju, drugo kolo i duel sa Timom De Bakerom izborio je Amerikanac Izner, koji je pri rezultatu 69:68 u petom setu iskoristio petu meč loptu.

Ostaće zapisano zauvek, Izner – Mau 3:2 (4:6, 6:3, 7:6 (9:7), 6:7 (3:7), 70:68)!

Tokom ovog meča, koji je blago rečeno fizički i psihički rastrojio tenisere odigrano je 980 poena. Samo peti set trajao je 498 minuta. Izner i Mau prvi put su bili prekinuti u utorak u 22:07, zbog mraka, a nastavljeno je u sredu, od 14:05. Do drugog prekida, igralo se do uveče u 22:13, kada je ponovo pao mrak, pri rezultatu 59:59 u petom setu.

Igrači su morali na teren ponovo u četvrtak, od 15:40 i tamo se zadržali do 17:49, kada se Izner srušio na zemlju i počeo da plače, a Mau jedva došao do mreže da nevoljno čestita protivniku.

Fudbal: 35 časova

U Bišop Klivu u Engleskoj odigrana je najduža fudbalska utakmica u istoriji. Trajala je 35 sati, a postignuto je 626 golova. Ekipa Ol star pobedila je Kambrej rezultatom 333:293. Fudbaleri ta dva tima oborili su Ginisov rekord koji je do sada iznosio 33 sata. Ukupno 36 fudbalera nameravali su da igraju 40 sati, ali su ih u tome omeli pljusak i grad. U svakom timu bilo je 18 igrača. Svaki je igrao tri sata, a nakon svakog sata imali su pravo na petominutni odmor. Tokom utakmice prikupljeno je 30.000 funti, a taj novac je bio uplaćen humanitarnoj organizaciji koja gradi škole u siromašnim delovima Indije.