Mundijal Brazil 2014. – rezime 1. kola

Ako se po jutru dan poznaje očekuje nas izuzetno atraktivnih i uzbudljivih mesec dana. Niko nije ušao u prvenstvo bojažljivo i to je rezultiralo odličnim fudbalskim predstavama, nadigravanjima i velikom broju golova. Bilo ih je čak 49, što je nešto više od 3 pogotka po utakmici, i ako strelci nastave da budu ovako raspoloženi lako se može desiti da nadmaše rekordan broj postignutih golova na prvenstvu u Francuskoj ’98. godine! Prvo kolo su, pored izuzetne efikasnosti, obeležili brojni evropski derbiji, izuzetna partija Holanđana i nažalost brojne greške sudija.

Grupa A – Šta je veće razočaranje: Brazil ili sudije?

1.NishimuraNa otvaranju šampionata igrali su domaćin i prvi favorit za titulu, Brazil protiv reprezentacije Hrvatske. Hrabri Hrvati su prvi stigli do gola i bili više nego ravnopravan rival petostrukom prvaku sveta i posle izjednačenja, sve dok Nišimura (Nishimura) nije postao prva figura utakmice. Sudija iz Japana je „poklonio“ penal Brazilcima kojim su došli do, stiče se utisak, nezaslužene pobede (3:1). U drugom meču ove grupe snage su odmerili Meksiko i Kamerun. Obe ekipe su igrale otvoreno i napadački, ali su Meksikanci bili mnogo konkretniji u ključnim situacijama i došli do tri pogotka, no, dva su poništena posle novih greški sudijske trojke. Na njihovu sreću ove greške nisu direktno odlučile pobednika jer je Meksiko stigao do zaslužene pobede (1:0).

Brazil 3, Meksiko 3, Kamerun 0, Hrvatska 0

Grupa B – Moćna Holandija! Šampioni pred ispadanjem?

2.Van PersieŠpanija i Holandija sastale su se prvi put posle finala 2010. i Holanđani su bili spremni da se revanširaju za bolan poraz. Posle nešto boljeg starta Španaca i vođstva iz nepostojećeg penala usledilo je buđenje Holandije, i to kakvo… U poslednjm minutima prvog poluvremena odličan pas sa sredine terena ka kaznenom prostoru Španaca poslao je Blind, a Van Persi (Van Persie) maestralno reagovao i u padu udarcem glavom matirao Kasiljasa (Casillas) i istakao ranu kandidaturu za najlepši gol na prvenstvu. U drugom poluvremenu eksplodirao je Roben (Robben), koji je predvodio pravo demoliranje branioca titule (5:1) koje je moglo da se završi i ubedljivije da se pred kraj utakmice nisu utrkivali ko će postići novi pogodak. Čile je protiv Australije izvršio pravi „blickrig“i postigao dva gola u razmaku od dva minuta na startu meča, a potom rutinski čuvao prednost i bez većih problema stigao do pobede (3:1). Drugo kolo doneće nam duel Čileanaca i aktuelnih šampiona, gde bi eventualna podela bodova poslala kući Špance mnogo ranije nego što je iko očekivao.

Holandija 3, Čile 3, Australija 0, Španija 0

Grupa C – Nema Falkaa? Nema problema!

U grupi C su Kolumbijci, iako oslabljeni neigranjem prve zvezde Falkaa (Falcao), demonstrirali silu protiv Grčke (3:0). Rano postignutim golom poremetili su plan trenera Grčke Santosa da se brane i iz kontre pokušaju da priprete, i primorali Grke da se otvore što je ostavilo dosta prostora brzonogim fudbalerima Kolumbije da dominiraju na terenu. Obala Slonovače je bila favorit protiv Japana ali nije uspevala da stvori dobre šanse u prvom poluvremenu i Japanci su na odmor otišli sa golom prednosti. Situacija se promenila tek posle ulaska „rovitog“ Drogbe u 62. minutu, koji je pažnju odbrane usmerio na sebe i ostavio više prostora za svoje saigrače. To je apsolutno upalilo jer su nedugo posle toga sa dva pogotka preokrenuli rezultat i sigurnom igrom u finišu došli do sva tri boda (2:1).

Kolumbija 3, Obala Slonvače 3, Japan 0, Grčka 0

Grupa D – Prvo iznenađenje. Azurima derbi

Najprijatnije iznenađenje prošlog šampionata moglo bi da bude najveće razočaranje ovog. Urugvajci su bili veliki favoriti protiv Kostarike, a posle vođstva na poluvremenu pretpostavljalo se da su tri boda „u džepu“. Međutim, fudbaleri Kostarike su nametnuli jak tempo igre, nisu se predavali i došli do preokreta! Taman kada je izgledalo da su Urugvajci ponovo preuzeli inicijativu i da se nalaze blizu izjednačenja usledio je šok u vidu novog primljenog gola. Iznenađenje je kompletirano (3:1) i Urugvaj je, bez lakše povređenog Suareza, doveo sebe u situaciju da se protiv dosta jačih ekipa „bori za život“. U jednom od derbija kola videli smo novu reprezentaciju Engleske, koju do sada nismo imali prilike da gledamo. „Bunarenje“ je zamenila igra kratkih pasova i neki novi klinci u napadu Engleske predvođeni Runijem (Rooney) su delovali dosta opasno. Ipak, mladost i brzina nisu mogli da nadoknade nedostatak iskustva i perfektno taktički pripremljeni Italijani su to znali da iskoriste. U izuzetno teškim uslovima za igru u srcu Amazonije odlučivali su detalji, a u takvim duelima Italijanima gotovo da nema ravnih (2:1).

Kostarika 3, Italija 3, Engleska 0, Urugvaj 0

Grupa E – Spas u poslednjoj sekundi

Malo je falilo da nas nova sudijska greška košta već petog preokreta na Mundijalu. Ekvador je vodio, Švajcarska izjednačila i imala inicijativu, a onda je poništen čist gol Švajcarcima zbog navodnog ofsajda. Švajcarska je bila uporna, nastavila je da napada ali nikako nije mogla do pobedonosnog pogotka. Ipak, pravda je bila zadovoljena duboko u nadoknadi vremena. Posle propuštene savršene šanse Ekvadoraca, u poslednjim sekundama Švajcarci su ostali smireni i odigrali su odličnu akciju posle koje je Seferović doneo važnu pobedu u borbi za prolaz dalje (2:1). Francuska je očekivano, posle tri meča bez pogotka na otvaranjima završnog turnira, savladala slabašni Honduras (3:0), a kod drugog pogotka smo mogli prvi put na delu da vidimo novu gol tehnologiju. Predvodio ih je Benzema, a da su bili malo skoncentrisaniji pobeda je mogla da bude dosta ubedljivija.

Francuska 3, Švajcarska 3, Ekvador 0, Honduras 0

Grupa F – Zmajevi namučili Gaučose na debiju

Odličan utisak na svom debiju na Mundijalima ostavila je BiH, a da su imali malo sreće možda bi napravili pravu senzaciju protiv Argentinaca. Počelo je užasno po naše zapadne susede, Argentina je krenula sa centra i kontrolisala igru u uvodnim minutima, da bi faul na tridesetak metara od gola bio koban. Mesi (Messi) je poslao loptu na drugu stativu, a nesrećni Sead Kolašinac je nespretno poslao u sopstvenu mrežu, za najbrži autogol u istoriji Svetskih prvenstava.Zmajevi se nisu predali, pa se na odmor otišlo tim rezultatom. Posle nekoliko poluprilika s obe strane, Lionel Mesi je duplirao prednost svog tima, i tako prekinuo svoj osmogodišnji post na Mundijalima. Iako je Ibišević uspeo da smanji rezultat, Bosanci nisu imali snage za izjednačenje (2:1), pa će šansu za drugu fazu tražiti protiv Nigerije i Irana, koji su u do sada najdosadnijoj utakmici na prvenstvu podelili bodove (0:0).

Argentina 3, Nigerija 1, Iran 1, BiH 0

Grupa G – Nemci se igrali

4.DempseyNemci su derbiju grupe G deklasirali Portugalce (4:0), a debi na Svetskom prvenstvu imao je jedini predstavnik Srbije u Brazilu, sudija Milorad Mažić. Nemci su furioznim startom već do poluvremena rešili pitanje pobednika, a Tomas Miler (Thomas Mϋller) se het-trikom izdvojio na čelu liste strelaca. Najbolji fudbaler sveta Ronaldo je bio sjajno čuvan i gotovo nevidljiv u napadima Portugalaca. Mažić je odradio odličan posao, za razliku od većine sudija u Brazilu, od samog početka je uspostavio autoritet i kriterijum suđenja, ispravno dodelio penal za Nemačku i crveni karton za uličarski potez Pepea i nije dozvolio da stalna „kukanja” Portugalaca utiču na njegove odluke u nastavku. SAD i Gana odmerili su snage u drugom meču ove paklene grupe, treći put na poslednja tri prvenstva. U sjajnom duelu dva ofanzivna tima SAD je poveo već u 29. sekundi golom Klinta Dempsija (Clint Dempsey), petim najbržim golom u istoriji SP.Nakon velike borbe do poluvlemena, u drugom delu Gana je apsolutno dominirala, imala desetak šuteva, naspram jednog SAD, da bi tek desetak minuta pre kraja konačno dala gol preko Andre Ajeva (André Ayew). Međutim, samo četiri minute kasnije rezervista Džon Bruks (John Brooks) glavom posle kornera donosi pobedu SAD-u (2:1) i osvetu za poraze od Gane na prethodna dva Mundijala.

Nemačka 3, SAD 3, Gana 0, Portugal 0

3.Muller

Grupa H – Rezervisti sprečili iznenađenje

Belgija više od sat vremena nije ličila na sebe, a Alžir je od 24. minuta vodio golom Fegulija (Feghouli) iz penala. Alžir se organizovano branio, ali mora se priznati da je i Belgija bila potpuno bezidejna, osim dodavanja na sredini terena i ponekog šuta iz daljine, ništa od njih nismo videli. Ipak, u završnici su se Belgijanci probudili, a heroji su bili igrači koje je Vilmots sa klupe za rezerve poslao u igru. Prvo je u 70. minutu Felaini (Fellaini) izjednačio, da bi deset minuta kasnije Mertens postavio konačni rezultat i izbegao iznenađenje (2:1). U duelu Rusa i Korejaca nakon skoro 70 minuta mučenja gledalaca, usledila su dva gola u pet minuta posle grešaka rivala, posle čega se nastavilo uspavankom, pa su poslednjoj utakmici prvog kola grupne faze Svetskog prvenstva Rusija i Koreja su podelile bodove (1:1).