Mundijal Brazil 2014. – rezime 2. kola

Tek je 10 dana prošlo od početka Svetskog prvenstva, a već smo morali da se oprostimo od nekih velikana. Pored neprijatnih bilo je i izuzetno prijatnih iznenađenja, bilo da su se uspešno završila ili ne, koja su nam još jednom pokazala koliko fudbal konstantno napreduje u svim delovima sveta. Rodili su se prvi junaci i pronađeni glavni krivci u drugom kolu, u kojem su strelci ponovo bili izuzetno raspoloženi. Iako nisu uspeli da održe prosek iznad 3 gola po meču uživali smo u nadigravanjima izuzetno jakog tempa, a da se „iskupe“ imaće priliku u odlučujućem trećem kolu…

Grupa A – Očoa heroj! Hrvati razbili Kamerun pred odlučujuću borbu

guillermo ochoaU prvom meču drugog kola sastali su se Brazil i Meksiko, a gledali smo uzbudljiv i brz fudbal sa puno šansi na obe strane. Ponovo razočaravajuća partija pomalo smušenih Karioka koji su uglavnom delovali bezidejno pred izuzetno borbenim i organizovanim Meksikancima. Uspeli su ipak Brazilci da i pored svega ovoga dođu do čak četiri sjajne prilike, ali je rođen junak među stativama Meksika. Giljermo Očoa (Guillermo Ochoa), trenutno golman bez angažmana, „skinuo“ je sva četiri zicera i doneo izuzetno vredan remi svojoj ekipi(0:0). U drugoj utakmici između Hrvatske i Kameruna videli smo poprilično izjednačenu utakmicu do 40. minuta i bespotrebnog udaranja laktom Madžukića kojim je Song zaradio isključenje. Nakon toga, Perišić je preuzeo kontrolu nad mečom i predvodio Hrvate do njihove najubedljivije pobede u istoriji Svetskih prvenstava(4:0). Brazil se ni u ovom kolu nije predstavio kao najveći favorit šampionata, za šta su ga kladionice širom sveta proglasile, a tek sada na snazi dobijaju greške sudija iz prvog kola i da ih nije bilo, postavilo bi se pitanje da li bi Brazil izborio prolaz u osminu finala ili bi grupnu fazu završio na kolenima. Ovako, za drugo mesto će se u međusobnom duelu boriti Meksiko i Hrvatska, dve ekipe koje su najviše prikazale u ovoj grupi.

Brazil 4, Meksiko 4, Hrvatska 3, Kamerun 0

Grupa B – Adios Špancima, Holandija i Čile za prvo mesto

Spain v Chile: Group B - 2014 FIFA World Cup BrazilPosle prikazivanja sile protiv aktuelnih svetskih prvaka, Holanđani kao da su se malo opustili pred duel sa Australijom, koja je od početka igrala visoki presing i bila bolji tim. Posle vođstva Holanđana Australija je uspela da preokrene rezultat, a prvi pogodak je sjajnim volejom, u stilu Zinedina Zidana (Zinedine Zidane) 2002. protiv Leverkuzena, postigao Tim Kejhil (Tim Cahill). Uspelo je ipak Oranje da se trgne i uz pomoć rezerviste Depaja (Depay) stigne do očekivane pobede (3:2). Sigurno najveće razočaranje na prvenstvu do sada predstavljaju fudbaleri Španije. Posle prave katastrofe u prvom kolu šansu da se iskupe su tražili protiv Čilea. Furija je, kao i uvek, kontrolisala posed lopte ali ponovo nije ličila na sebe i napadi su joj bili bezidejni i bezopasni. Sa druge strane, Čile je odigrao sjajnu utakmicu, nisu dali Špancima prostora da se razigraju u napadu, a brzim kontrama su pretili rivalu. Baš posle jedne takve kontre Čile je u tri poteza matirao Španiju. Rutinskom partijom do kraja Čileanci su čuvali stečenu prednost, a da su ozbiljnije napali čini se da bi bez problema i ubedljivije triumfovali (2:0). Španci i Australijanci pakuju kofere, a Čile i Holandija će se u poslednjem kolu boriti za prvo mesto u grupi.

Holandija 6, Čile 6, Australija 0, Španija 0

Grupa C – Kolumbija otplesala u osminu finala

Posle pobeda u prvom kolu snage su odmerile reprezentacije Kolumbije i Obale Slonovače. U prvom poluvremenu igralo se u visokom tempu, obe ekipe nastojale su da budu ofanzivne, ali su i odbrane bile veoma disciplinovane pa se na pauzu otišlo bez golova. Nastavak je doneo još žešći ritam, a u veoma zanimljivoj i dinamičnoj utakmici prednost Kolumbijcima doneo je Rodriges (Rodriguez) u 64. minutu golom glavom posle kornera koju su uspeli da dupliraju posle jednog kontranapada. Žervinjo (Gervinho) je divnom solo akcijom smanjio u 73. minutu, ali Obala Slonovače nije mogla do boda uprkos terenskoj inicijativi do kraja meča (2:1). U jednom od najslabijih mečeva dosadašnjeg toka turnira reprezentacije Grčke i Japana su usled nedostatka dobrih prilika bile primorane da podele bodove (0:0).

Kolumbija 6, Obala Slonvače 3, Japan 1, Grčka 1

colombia

Grupa D – Suarez poslao Engleze kući. Senzacija zvana Kostarika!

costa ricaPosle poraza u prvom kolu, međusobni susret Urusa i Albiona je imao ogroman ulog, pobedniku bi sačuvao nadu za prolazak dalje, dok bi poraz jednog velikana poslao nazad u domovinu pognutih glava. Duel u Sao Paulu bio je izuzetno zanimljiv, a Suares je sa dva gola još jednom potvrdio svoju klasu i presudio „ukletim“ Englezima. I dok je Engleska, kao i protiv Italije, bila bolji rival i kratkim dodavanjima i brzim prodorima po krilu potvrdila neosporan kvalitet, jednostavno nisu mogli da iskoriste svoje šanse. Tu se pre svih misli na Runija (Rooney), koji je pored postignutog gola imao i dve fenomenalne šanse. Ruku na srce, Runi je u prva dva kola bio najbolji pojedinac Engleske i najviše je prikazao, ali strelcu njegovog kalibra ovo nije smelo da se dogodi. Za to vreme Urugvaj je, kao i pre četiri godine, igrao čvrstu odbranu i sa sjajnim napadačkim dvojcem pretio iz kontre. Tragičar, ne samo meča već i celog Svetskog prvenstva, bio je kapiten Stiven Džerard (Steven Gerrard), koji je, uz dve neprimetne partije, „asistirao“ klupskom drugu za pogodak koji je Engleze poslao kući (2:1). Veoma tvrd meč odigrali su Italija i Kostarika.Horhe Luis Pinto (Jorge Luis Pinto) postavio je odličnu taktiku protiv četvorostrukih prvaka sveta, potpuno neutralisavši sredinu terena Azura, a veliki posao uradila je i odbrana. Defanzivci Kostarike „uhvatili“ su protivničke igrače čak deset puta u nedozvoljenim pozicijama.Italija je imala loptu u svojim nogama tokom većeg toka meča, ali su Kostarikanci visokim presingom i udvajanjima uspeli da neutrališu posed protivnika i učine ga neupotebljivim. Imala je Italija ipak svoje šanse preko Balotelija (Balotelli), a posle slabih reakcija Super Maria i nedosuđenog čistog penala za Kostariku usledio je novi šok u režiji Kostarikanaca. Na fenomenalan centaršut u finišu poluvremena Brajan Ruiz (Bryan Ruiz) je zakucao loptu od prečku u gol Bufona (Buffon)! Kostarikanci nisu menjali način igre ni u nastavku, još više su se zatvorili i čekali priliku, a Azuri nisu imali rešenja za agilnu odbranu (1:0). Ko je mogao da pretpostavi da će Kostarika dominirati u „grupi smrti“ i već posle dva kola obezbediti učešće u osmini finala.

Kostarika 6, Italija 3, Urugvaj 3, Engleska 0

Grupa E – Francuzi punom parom. Ekvador za nadu

Francuzi su protiv Švajcarske odigrali briljantan meč, a sav posao su završili u prvom delu kada su postigli tri gola i promašili penal, da bi u nastavku samo dotukli rivala. Kompaktnom igrom i, čini se, sjajnom atmosferom koja vlada u timu vratili su, možda olako zaboravljene, Petlove na spisak ozbiljnijih kandidata za titulu. Francuskoj, predvođenoj Benzemom, je sve polazilo „od noge“, ali su Švajcarci u finišu ipak uspeli da ublaže ubedljiv poraz(5:2). U drugom meču ove grupe, Honduras je bolje počeo duel sa Ekvadorom i posle pola sata igre došao do prednosti, a strelac je bio Kostli(Costly). To je prvi gol koji je Honduras postigao na Svetskim prvenstvima još od davne 1982. godine, a na tom meču, 27 dana pre rođenja Kostlija, mrežu je zatresao Kostlijev otac. No to nije mnogo pomoglo, jer su Ekvadorci zahvaljujući dvostrukom strelcu Eneru Valensiji(Enner Valencia) uspeli da dođu do preokreta(2:1) i šanse da se dobrim rezultatom u poslednjem kolu domognu druge faze.

Francuska 6, Švajcarska 3, Ekvador 3, Honduras 0

Grupa F – Odlični Iran pao u nadoknadi. Tandem sudija-Džeko izbacio Bosnu

Football - 2014 FIFA World Cup - Group F - Argentina v IranMnogi su očekivali da Argentina uništi Iran u prvom meču drugog kola grupe F i malo je reći da su pogrešili u svojoj proceni. Prvo poluvreme nije bilo previše interesantno, Argentina je napadala, dok se Iran odlično branio. Karlos Keiroš (Carlos Queiroz) je svoje pulene izuzetno pripremio za ovaj meč, pa su igrači velikog favorita u svakom trenutku imali po dva ili čak tri igrača oko sebe i nisu uspevali da urade ništa konkretno. Gaučosi su bili potpuno zaustavljeni i primorani da pokušaju iz prekida da priprete, ali je odbrana Irana bila na visokom nivou. Drugi deo igre doneo nam je sličnu sliku, ali je ovog puta Iran igrao malo otvorenije u pokušaju da iznenadi rivala i malo je falilo da u tome i uspe. Azijska ekipa je odigrala nekoliko sjajnih akcija i stvorila veoma povoljne prilike, ali je Romero spasao svoju ekipu dobrim intervencijama. Mesi (Messi), kao ni njegovi saigrači, nije odigrao dobru utakmicu, ali je u poslednjim trenucima meča konačno pronašao malo prostora na nekih dvadesetak metara od gola Irana i karakterističnim udarcem levom nogom u suprotan ugao doneo ipak nezasluženu pobedu Argentini (1:0).Duel Nigerije i BiH počeo je obećavajuće, ofanzivnom igrom oba tima.Nigerijci su bili opasniji u prvih 20 minuta, a od 20. minuta razigrala se i BiH, koja je posle jedne sjajne akcije kroz sredinu stigla do gola. Džeko je dobio savršen pas i lako savladao golmana Nigerije, ali su mu sudije sa Novog Zelanda poništile pogodak. bosnia vs nigeriaUsporeni snimak je pokazao da napadač Mančester Sitija nije bio ni blizu ofsajda u trenutku dodavanja lopte. Nekoliko minuta posle poništenog gola Džeko se ponovo našao u dobroj šansi, Enijama (Enyeama) je odlično intervenisao, a onda je Bosna, kako to obično biva u fudbalu kada ne iskoristiš svoje šanse, bila kažnjena. Egzekutor kontranapada bio je Odemvingi (Odemwingie) i Nigerija dolazi do prednosti. Do kraja poluvremena bilo je još nekoliko šansi na obe strane, a najbolju je ponovo imao Džeko ali je šutirao preko gola. U drugom poluvremenu BiH je krenula ofanzivno, ali za 15 minuta nije stvorila ni jednu konkretnu gol šansu. Tada Zmajeve stiže umor po sparnom vremenu i Nigerija preuzima kontrolu i kreće kanonada ka golu BiH, ali sjajni Begović brani bukvalno sve i ostavlja svoj tim u igri. Kada je delovalo da više nema šanse da zapreti rivalu, BiH stiže do dve najbolje šanse na utakmici, u nadoknadi vremena. Oba puta glavni akter bio je Edin Džeko, koji oba puta sa svega nekoliko metara šutira u golmana, a jednom se lopta odbija i pogađa stativu, ali ne ulazi u gol i Nigerijci dolaze do prve pobede od ’98. (1:0) i blizu osmine finala, dok Bosancima preostaje da se protiv Irana oproste od Mundijala.

Argentina 6, Nigerija 4, Iran 1, BiH 0

messi2

Grupa G – Dva remija. Klose stigao Ronalda

Reprezentacije Nemačke i Gane su nam nakon dosadnih 50 minuta priredili pravi spektakl. Gol koji je postigao Gece (Gotze) pokrenuo je lavinu dobrih akcija i golova.Očekivala se rutinska pobeda Nemačke u nastavku, ali je Gana pokazala zašto je verovatno najbolji afrički tim u ovom trenutku. Crne zvezdekreću u potpunu ofanzivu, znajući da bi porazom ispali sa takmičenja, i u narednih desetak minuta stiže do potpunog preokreta golovima Andre Ajeva (Ayew) i Gijana (Gyan). Gana nastavlja da briljira, stiže do nove šanse u kontri 3 na 2, ali je Ajev bio sebičan i rezultat ostaje nepromenjen. Ovo joj se osvetilo samo minut kasnije jer, nešto više od 100 sekundi nakon što je ušao u igru, 36-godišnji Miroslav Klose donosi izjednačenje Nemačkoj i postavlja konačan rezultat (2:2), a ovim pogotkom se poravnava sa Ronaldom na listi najboljih strelaca Mundijala sa 15 golova. Još jedan fantastičan meč, još jedan triler, još jedan preokret, nova goleada. To smo ukratko videli u duelu SAD i Portugala. Evropski tim je na savršen način otvorio meč, nakon greške odbrane SAD Nani je već u petom minutu doneo prednost Portugalu. Međutim, tu su stali.SAD je preuzeo kontrolu nad igrom, igrao fenomenalno u nastavku, brzo i efektno organizovao akcije i koristio svaku slabost u poslednjoj liniji rivala, a bilo ih je mnogo. Džermejn Džons (Jermaine Jones) je dominirao, niko iz veznog reda Portugala nije mogao da mu parira, pa je bio konstantna opasnost po gol. Portugalci su rivalu dali previše prostora i u sredini, dozvoljavali su mu da konstantno šutira sa distance, ali na sreću Benta većina udaraca je išla mimo gola. Međutim, to nije moglo stalno da se dešava, što se osvetilo Evropljanima pola sata pre kraja meča. Sjajni Džons je dobio loptu na oko 25 metara od gola na levoj strani, krenuo je u sredinu i čim je stvorio prostor šutirao snažno, Bento je ostao ukopan, a lopta završila uz desnu stativu. Amerikanci desetak minuta pre kraja ponovo pronalaze rupu u odbrani i na centaršut Dempsi (Dempsey) stomakom ubacuje loptu u mrežu i donosi zasluženi preokret. Usledio je pritisak Portugala u finišu, nekoliko dugih ali bezidejnih i jalovih napada, a onda u poslednjim sekundama petog minuta nadoknade vremena, Ronaldo konačno pronalazi rešenje, šalje odličan centaršut sa desne strane u peterac gde se sjajno ubacio rezervista Varela koji glavom šalje loptu uz desnu stativu pored nemoćnog Hauarda (Howard) (2:2). Portugalci su i pored izborenog boda gotovo bez šanse za prolaz zbog loše gol razlike, dok bi eventualnim remijem u poslednjem kolu Nemačka i SAD zajedno otišle u osminu finala.

Nemačka 4, SAD 4, Gana 1, Portugal 1

Germany v Ghana: Group G - 2014 FIFA World Cup Brazil

Grupa H – Belgija slomila Ruse u finišu, Alžir za istoriju

Neračunajući poslednjih deset minuta i kratak interval tokom prvog poluvremena, uglavnom smo gledali dosadnu utakmicu i igru na sredini terena na utakmici između Belgije i Rusije. Bukvalno ništa vredno pomena nije se dogodilo sve do 81. minuta, kada su Rusi spojili nekoliko lepih dodavanja, a šut sa ivice kaznenog prostora završio je metar pored desne stative. To kao da je trgnulo Belgijance, koji u poslednjih desetak minuta kreću dosta odlučnije i dolaze do nekoliko izglednih prilika. Selektor Belgijanaca Vilmots ponovo je pogodio sa izmenama – na prošlom meču strelci su bili rezervisti Felaini (Fellaini) i Mertens, a sada je ulogu heroja preuzeo Origi, koji je na asistenciju Azara (Hazard) doneo pobedu Belgiji (1:0) i nastup u osmini finala. U poslednjoj utakmici drugog kola Alžir je odigrao savršeno prvo poluvreme koje mu je donelo ovu veliku pobedu. Tim Vahida Halilhodžića je od prve sekunde krenuo agresivno i ofanzivno, što je pomalo šokiralo Korejce koji se nisu u tome snašli, a Alžirci su to iskoristili i stekli 3 gola prednosti. Koreja se posle katastrofalne igre u prvom poluvremenu konsolidovala i u nastavku krenula dosta bolje, ali ipak prekasno. Uspeli su samo da ublaže poraz (4:2), a Alžir je postao prva afrička reprezentacija koja je na jednom meču Svetskog prvenstva dala najmanje četiri gola i ako odoli Rusima u poslednjem kolu gledaćemo ih i u narednoj rundi.