Jedna od najpoznatijih statua Mikelanđela Buonarotija (nakon Davida), Mojsije, nalazi se u crkvi Svetog Petra u lancima. Trebalo je da čitav ovaj koncept bude deo grobnice pape Julija II, a danas se smatra nedovršenim delom, jer je trebalo da sadrži 47 statua.
Iako je statua Mojsija verovatno najvrednije i poznatije umetničko delo u crkvi, ona je ime dobila upravo po relikvijama koje se vide u pozadini, lancima koji su vezivali svetog Petra tokom njegovog ropstva u Jerusalimu.
Unutrašnjost crkve Svetog Petra u lancima (San Pietro in Vincoli) je predivna, naročito rano ujutru, kada nema ljudi, sto nije česta pojava u Rimu. Na tavanici je delo Čudo od lanaca.
Najveći amfiteatar na svetu i simbol večnog grada poseti nekoliko hiljada ljudi godišnje. Svrstan je u jedno od 7 novih svetskih čuda.
Ispred Koloseuma stoji nekoliko gladijatora, kako bi turistima učinili boravak što verodostojnijim. Možda ćete se složiti sa mnom da je Rasel Krou mnogo bolji izbor.
Ako obiđete čitavi Koloseum, sagledaćete i grad oko njega i uočiti kontrast između modernog i antičkog Rima.
Pre dve hiljade godina, ovde su se održavale trke dvokolicama, pogubljenja, gladijatroske borbe, igrale drame, a pratilo ih je oko 70 000 ljudi.
Amfiteatar je u lošem stanju zbog brojnih zemljotresa i krađe kamenih blokova. Od ove statue ostao je samo deo konja i samog konjanika.
Nedaleko od Koloseuma nalazi se Konstantinov slavoluk – najveći slavoluk antičkog doba. Podignut je nakon Konstantivnove pobede u jednoj bici.
Čitav slavoluk je ograđen da bi bio zaštićen, a najlepši detalj na ogradi je vučica na ulazu.
Ova veličanstvena građevina, Oltar otadžbine, podignuta je u spomen Vitoriju Emanuelu, prvom kralju ujedinjene Italije. Nazivaju ga „ocem otadžbine“ (Padre della Patria). Njegov grob se nalazi u Panteonu.
Prekoputa spomenika nalazi se crkva Svete Marije di Loreto. Smatra se da ova crkva ima i svoju bliznakinju, crkvu Santissimo Nome di Maria al Foro Traiano Church.
Pretpostavlja se da je na ovom mestu Julije Cezar ubijen 15. marta 44. godine pre nove ere. Znalo se, iz antičkih spisa, da je ubijen u Pompejevoj kuriji, ali su tek skoro arheolozi uspeli da nađu dokaze i tačno mesto gde se ubistvo desilo.
Jedno od dva ostrva na Tibru, dužine oko 250 metara, povezano je sa obe obale putem dva mosta.
Gotovo svaka zgrada u Rimu je isto izgrađena. Ni na jednoj arhitekte nisu odustale od načina gradnje i drvenih žaluzina.
Spomenik Đordanu Brunu, italijanskom filozofu, matematičaru i astrologu, na Trgu cveća (Campo de Fiori). Proglašen je za jeretika i na mestu gde se spomenik nalazi je i spaljen.
Da, on lebdi. Nisam sigurna da li je ovo iluzija ili magija, ali ovakvih izvođača u Rimu ima mnogo.
Fontana četiri reke na trgu Navona (Piazza Navona) predstavlja četiri velike reke na četiri kontinenta gde je postojala papska vlast – Amazon, Gang, Nil i Dunav. Ova statua predstavlja Nil, a oči su mu prekrivene jer se tada nije znalo gde Nil izvire.
Na trgu Navona nalazi se i Neptunova fontana, gde je Neptun predstavljen u borbi sa morskom nemani – oktopodom.
Kupola Panteona je izgrađena kao savršena sfera, jer je njen prečnik iste dužine kao i visina – 43.3 metra. Na vrhu se nalazi kružni otvor, koji predstavlja jedini izvor dnevne svetlosti, jer u Panteonu nema prozora.
Jedan od muzeja u Vatikanu je i egipatski i u njemu je izloženo nekoliko mumija.
Galerija statua, deo muzeja Pio Klementino u Vatikanu, sadrži statue i biste božanstava i vladara.
Iako umetnička dela u Vatikanu oduševljavaju, pogledajte gore: tavanice će vam oduzeti dah. Ova se nalazi u galeriji sa tapiserijama.
Jedna od najraskošnijih i za mene najlepših tavanica je u galeriji sa geografskim kartama.
Fontana sa šišarkom deo je dvorišta Belvedere u Vatikanu.
A šta kažete na ovo veličanstveno stepenište koje vas ispraća iz Vatikana?
Kako sam ih ja videla, Pegazi, na vrhu zgrade Kasacionog suda.
Pogled na Baziliku svetog Petra sa mosta Umberta Prvog, sina Vitorija Emanuela, ispred zgrade Kasacionog suda.
Mene je ova statua podsetila na Sančo Pansu, ali nije, već je samo jedan od ukrasa u parku Borgeze.
Pogled na Narodni trg (Piazza del Popolo) sa vidikovca Pinčio u parku Borgeze. U pozadini se vidi Bazilika svetog Petra.
Crkva svetog Ignacija posvećena je Ignaciju Lojoli, osnivaču jezuitskog reda. Slike na tavanici broda slave rad svetog Ignacija i reda, uz alegorijski prikaz četiri kontinenta – Amerike, Azije, Afrike i Evrope. Ogledalo koje se nalazi na zemlji obuhvata i uvećava čitavu tavanicu.
Bazilika svete Marije Velike (Basilica di Santa Maria Maggiore) je jedna od prvih i najveća crkva u Rimu posvećena Bogorodici Mariji.
Smatra se da je velelepna tavanica optočena zlatom koje je Kristofer Kolumbo doneo kraljici Izabeli i kralju Ferdinandu, a oni poklonili papi Aleksandru VI.
Crkva svetog Karla na četiri fontane, popularno nazvana San Carlino (mali sveti Karlo), zbog svoje veličine i činjenice da u Rimu postoje još dve crkve svetog Karla, nalazi se pored fontana. Na njima jedna statua predstavlja reku Tibar, druga reku Anio, a smatra se da su na preostale dve boginje Dijana i Junona.
Šta je prva stvar koja vam padne na pamet kad pomislite na saobraćaj u Rimu? Vespa!
[ratings]