Plavi uvojci, neodoljivi osmeh, mladež iznad usne – simbol lepote pedesetih godina. Slika Merilin Monro je postala toliko univerzalna, stvarajući nam iluziju da je poznajemo u potpunosti i da je svaki delić slagalice na svom mestu. Proleća ’45. godine postaje “san svih fotoreportera” i osvaja kartu za ulazak u začarani svet Holivuda. Bila je najomiljenija u tom svetu glamura, njenom šarmu niko nije odolevao. Njena životna priča pokazala je da moguće ostvariti snove, iako se ispostavilo da je cena bila prevelika. Ipak, Merilin bila je mnogo više od te (ne)prolaznosti. Iza svih naslova, dobro poznate priče o njenom detinjstvu, nalazi se žena koja je radoznala, željna znanja i otkrivanja sebe, oštri kontrast slike koja je plasirana javnosti. “U Holivudu ti plaćaju hiljadu dolara za poljubac i pedeset centi za tvoju dušu”, govorila je.
Stereotipe koji su u vezi sa plavušama, Norma Džin uspešno je rušila. Bila je strastveni čitalac i uživala je u svojoj ličnoj biblioteci od nekoliko stotina naslova. Njen mali svet u koji je odlazila kada je želela predah od popularnosti činili su pisci od Dostojevskog do Keruaka, a posebno je uživala u Džojsovom “Uliksu”.
Merilin nikada nije izgubila svoju strast i humor, čak ni kada su je na to primoravali producenti, radi još bolje zarade. Da bi se suprotstavila poteškoća ma sa kojima se susretala u životu, pisala je poeziju. U knjizi “Fragmenti: Pesme, intimni zapisi, pisma ” gde su prvi put objavljene njene pesme, upoznajemo Merilin Monro na jedan potpuno drugačiji način. Ovi fragmenti pesama na iscepanim stranicama sveske, salvetama, hotelskim računima pružaju nam analizu njenog života, toka misli i otkrivaju njenu kompleksnost i osetljivost bića.
Njene pesme iznad svega ukazuju na tragičnu disproporciju veoma popularne javne ličnosti i veoma ranjive “privatne” ličnosti, koja je u stalnoj težnji da bude istinski shvaćena.
[ratings]