Lav od Gosforta – Alan Širer

15. evropsko prvenstvo u fudbalu je počelo. Francuska je domaćin ovog takmičenja na kojem po prvi put učestvuju 24 ekipe. Posle prve runde čini se da su svi izjednačeni, najviše se ističu Italijani, Hrvati i Francuzi, a uz Španiju i Nemačku to su glavni favoriti za trofej. Ima tu i brojnih iznenađenja poput Velsa ili Mađarske, a i razočaranja kao što su Albanija ili Ukrajina, koji su očigledno zalutali na smotru najjačih evropskih fudbalskih selekcija.

Ovo takmičenje je kroz istoriju menjalo format pa su isprva učestvovale četiri ekipe, potom osam ali promena koja je napravila ozbiljno takmičenje od evropskog prvenstva desila se 1996. u Engleskoj kada je učestvovalo 16 timova.

Te godine su Englezi imali jaku ekipu, a udarna igla Gordog Albiona je svakako bio nezaustavljivi Alan Širer.

Soccer - FA Barclays Premiership - Sunderland v Newcastle United - The Stadium of Light

Veliki Al je rođen u Gosfortu, delu Njukasla, i njegov talenat je bio snažno šutiranje lopte i smeštanje iste iza golmanovih leđa. I taj talenat je iskoristio na najbolji mogući način. Osvojio je Premijer ligu sa Blekburnom, postigao je 409 golova u karijeri, najbolji je strelac u istoriji Premijer lige sa 260 golova, najbolji strelac Njukasla sa 209 golova, dva puta je proglašen za najboljeg igrača lige, proglašen je za najboljeg igrača decenije od 1992-2002, a po završetku cepanja mreža postao je i doktor građanskog prava, ali ono što je trenutno najzanimljivije jeste njegov učinak u nacionalnom dresu 1996.

Te ’96 Englezi su imali dobru ekipu. Tu su bili Dejvid Siman, Toni Adams, Stjuart Pirs, Gaskojn, Šeringem, Širer, mladi Sol Kembel, braća Nevil i mnogi drugi koji su ulivali nadu engleskim navijačima.

Prvu utakmicu u grupnoj fazi su igrali protiv Švajcarske. Prepun Vembli, 23. minut i Alan Širer postiže pogodak. Pred kraj ipak Švajcarci daju gol i ostaje 1:1. Potom je usledio meč sa Škotima. Ponovo Vembli, ponovo prepun i ponovo Širer. Minut 53. i vođstvo za Engleze koje je fantastičnim pogotkom duplirao Pol Gaskojn u 79. minutu. Poslednji meč grupne faze su igrali protiv moćne Holandije. I šta reći? Opet Vembli, opet prepun, opet 23. minut i opet Širer. Treći put u trećoj utakmici dovodi u vođstvo svoj tim, potom postiže još jedan, Šeringem dva a Patrik Klajvert je uspeo na kraju da makar malo ublaži poraz.

Nošeni Širerom, Englezi dolaze do četvrtfinala i tamo ih čeka Španija koju je sa klupe predvodio kasnije prvi selektor reprezentacije Srbije – „Mali Napoleon”, Havijer Klemente.

slika2

Ponovo Vembli, ponovo ispunjen, ali ovaj put 0:0. Posle regularnog dela usledili su produžeci, ali su Crvena Furija i Gordi Albion bili praznih pušaka u ovom dvoboju, pa je usledilo izvođenje jedanaesteraca. Odgovornost naravno preuzima gol mašina iz Njukasla, i snažnim udarcem šalje loptu u gornji levi ugao. Fernando Jero i Nadal promašuju, pa Englezi pobedom od 4:2 odlaze u polufinale, gde su ih čekali Nemci.

Ponovo isti ambijent: Vembli, prepuno, ovaj put 3. minut, korner, Nemci prave strašnu grešku – ne stoje uz Širera i 1:0. Ali posle desetak minuta Nemci dolaze do izjednačenja golom  Milera i ponovo meč odlazi u produžetke, a potom penale.

Prvi penal izvode Englezi, Širer namešta loptu, uzima zalet i razornim udarcem šalje loptu u gornji desni ugao. Nažalost, šesti penal za Engleze promašuje Sautgejt i Nemci prolaze u finale, pobeđuju Čehe i osvajaju EURO 96.

A Alan Širer dobija nagradu za najboljeg strelca turnira sa 5 postignutih pogodaka. Dao je prvi gol u prvom meču grupne faze, prvi gol u drugoj i prvi gol u trećoj utakmici. Postigao je prvi gol na utakmici protiv Španije, tj. prvi penal. Postigao je prvi gol u polufinalu i prvi gol kod izvođenja jedanaesteraca. Širer je u svakom meču na ovom prvenstvu doveo Engleze u vođstvo, protiv Nemačke je to uradio dva puta, ali ipak nije bilo dovoljno da Englezi uzmu titulu.

Ipak, ovo prvenstvo je bilo prava prilika za Širera da pokaže kakav je igrač, kakav je fudbalski velikan i dao je primer svim napadačima koji se pitaju šta treba da rade – da preuzmu odgovornost i da učine ono najbolje kada je najteže.

Naravno, ne mogu svi da budu najbolji kada je najteže,ali upravo to je razlog zašto je samo jedan Alan Širer, legendarni LavodGosforta.

Autor: Marko Dubak

Izvori fotografija: nufc.co.uk, skysports.com, vikimedia.org